Táto webová stránka používa na účely poskytovania služieb súbory cookie. Používaním stránky vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookie.

Blog

01. február 2014

Bezpečnosť pri využívaní cloudu

Napísal(a)  Miroslav Miták, biznis konzultant Zverejnené v BLOG
Ohodnotiť túto položku
(16 hlasov)

V časoch minulých sme ako mladí „násťroční“ s obdivom sledovali možnosti nového operačného systému, z ktorého sa neskôr predal rekordný počet kusov. Očarení sme sledovali grafické možnosti a kúzlo niečo nového, nepoznaného. Dnes sme zasa pri začiatkoch nového konceptu presunutia služieb infraštruktúry do cloudu. Používanie cloud computingu bude pre naše deti už úplnou samozrejmosťou. Ak sa firma rozhoduje pre zriadenie IT infraštruktúry ako služby v rámci cloud computingu, tak sleduje tradične najmä zníženie nákladov na firemné IT oddelenie a zvýšenie produktivity práce.

Medzi časté otázky, ktoré riešia firmy pri prechode na využívanie cloudových služieb, patrí otázka bezpečnosti dát. Je prirodzené, že človek sa s obavami vzdáva úplnej kontroly nad svojimi dátami, ktorých integrita, dôvernosť a dostupnosť tvoria základný kameň kredibility firmy. Pre lepšiu predstavu o zabezpečení dát mimo priestorov spoločnosti môže pomôcť predstava uloženia peňazí v bankách. V dnešnej dobe prevažná väčšina spoločnosti stále viac využíva virtuálne peniaze. Výplata nám prichádza na účet, cez účet platíme inkasá, pri platbe v obchode využívame platbu kartou. Čoraz menej prichádzame do fyzického kontaktu s peniazmi, nemusíme riešiť ich bezpečné uloženie, prenos, sú nám dostupné v obchodoch keď ich potrebujeme. Rovnaký pocit bezpečia a dostupnosti nám môžu poskytnúť aj služby cloudu, kde dáta, súbory a aplikácie sú uložené na externých, veľmi dôkladne zabezpečených dátových serveroch. Komunikácia medzi používateľom a službou je šifrovaná. K dátam v dátových centrách má prístup len ten, koho určí ich majiteľ. Firmy, ktoré ponúkajú takéto služby v cloude dokážu ponúknuť technické a bezpečnostné zabezpečenie na najvyššej úrovni, pretože si môžu dovoliť najímať špičkových bezpečnostných expertov, často sú držiteľmi certifikátu ISO 27001 alebo podnikajú v rôznych oblastiach bezpečnosti informácií.

Prieskumy potvrdzujú, že firmy, ktoré sa do cloudu už „presunuli“ sú veľmi spokojné. Dôvodom spokojnosti je najmä bezpečnosť uloženia, zálohovania dostupnosti dát, možnosť prístupu k dátam z rôznych miest (výhodné pri práci z domu, prezentácii aplikácií u zákazníka a pod). Nemenej podstatná je aj úspora nákladov najmä v oblasti IT správy, šetrenie mzdových nákladov a nákladov na infraštruktúru. A nie je nič jednoduchšie ako nechať si systém aktualizovať bez toho, aby na to ktokoľvek z firmy musel myslieť.

Využívanie služieb cloudu vytvára používateľom nové možnosti v rozvoji podnikania. Umožňuje prezentáciu aplikácií pre zákazníka priamo u neho alebo kdekoľvek, kde je možné sa pripojiť k svojím dátam v cloude.

Pred nami a našimi deťmi sa otvára nová doba. Doba cloudová. Stačí sa prihlásiť pod svojím menom a heslom a pristupujme k svojim dátam. Dôležité je tu ale tak ako v partnerstve správne si vybrať. Takže ako si správne vybrať poskytovateľa cloudových služieb?

Prečítané: 3514 krát Naposledy zmenené sobota, 01 február 2014 11:26

BLOG výber